SZYCIE NA MIARĘ: KOSZULE SZYTE RĘCZNIE

Od wczesnych lat XX wieku, neapolitańska rodzina D'Avino kultywuje sztukę haftu i szycia. Początkowo rodzina zajmowała się produkcją bielizny, takiej jak bielizna pościelowa i nocna.
 
We wczesnych latach 30-tych, mistrzyni krawiectwa i haftu Elena D’Avino, coraz więcej czasu zaczęła poświęcać ręcznemu szyciu klasycznych, dopasowanych koszul neapolitańskich. Od tej chwili jej głównym celem stało się stworzenie koszuli idealnie dopasowanej. Drogą do osiągnięcia tego celu dla rodziny D’Avino było (i do dziś jest) szycie z wykorzystaniem najstarszych technik kroju oraz najwyższej jakości tkanin. W ten sposób narodziła się wieloletnia historia firmy, tworzącej już wówczas niepowtarzalne ubrania dla elit swoich czasów.
Pierwsze koszule wychodziły wyłącznie spod ręki mistrzyni Eleny D'Avino, później zaczęła ona przekazywać swą cenną wiedzę adeptom zawodu, którzy stopniowo uczyli się wykonywania kolejnych etapów prac. Jednak nad perfekcyjnym efektem Pani D’Avino zawsze czuwała osobiście.
 
W złotej epoce Włoch, w latach 50., mistrzyni Elena stała się prawdziwą personą i punktem odniesienia dla ówczesnych neapolitańskich krawców szyjących koszule na miarę, a jej kunszt doceniali nawet najwięksi w tym biznesie. To właśnie dzięki niezwykłemu talentowi Eleny wiele neapolitańskich marek wkrótce stało się znanych i do dziś znajduje się w światowej czołówce. Można powiedzieć, że mistrzyni Elena była prawdziwą szarą eminencją, rządzącą koszulniczym biznesem z tylnego fotela.
 
Lata 80.

Mistrzyni Elena przez ponad pół wieku służyła swoim doświadczeniem dużym neapolitańskim markom. W latach 80-tych postanowiła przekazać swą wiedzę i wprowadzić w arkana szycia neapolitańskich koszul swojego syna, Fiorenzo.
 
Fiorenzo zaczął poznawać tajniki kroju i szycia bardzo wcześnie, a proces nauki trwał długo, bo aż ćwierć wieku. Dopiero po 25 latach nieprzerwanej pracy pod okiem swej matki, a zarazem mentorki, Fiorenzo z dumą zdecydował, iż jest gotowy by kontynuować rodzinną tradycję. I to w wielkim stylu – za cel postawił sobie szycie wyjątkowych koszul dokładnie tak, jak robiono to ponad sto lat temu, co oznacza ręczne wykonanie 25 elementów i 32 godziny pracy nad jedną tylko koszulą. Innymi słowy – szycie koszul na miarę w pełni ręcznie.
 
Koszula w ponadczasowym stylu.

Koszula to ubiór, dla którego epoka nie powinna mieć znaczenia – tak swoje koszule definiuje Mistrz D'Avino. Według Fiorenzo D’Avino szycie koszul w neapolitańskim stylu z pominięciem wielowiekowej tradycji neapolitańskiego krawiectwa stanowi swego rodzaju zdradę, należy bowiem pozostać wiernym metodom sprzed wieków i dzielnie wytrzymywać zmienne wiatry przelotnych mód i trendów.
 
Pracownia D’Avino nigdy w przeszłości nie starała się uruchomić masowej produkcji i nie zamierza tego robić także w przyszłości. Filozofia mistrza Fiorenzo jest jasna: "Zwracamy się jedynie ku wąskiej grupie najbardziej wymagających klientów, ponieważ naszym celem nie jest osiągnięcie określonej ilości, lecz określonej jakości, tylko w ten sposób możemy skupić się na jakości pojedynczej koszuli, a co za tym idzie, na spełnieniu indywidualnych oczekiwań każdego klienta."
 
WYKONANIE

Krój

Na wstępnym etapie przygotowania materiału do krojenia tkanina jest moczona, w celu obkurczenia, a następnie rozprasowywana. Każda koszula jest krojona ręcznie, co zapewnia doskonałe dopasowanie wszystkich elementów.
 
Kołnierzyk i mankiety

Znakiem rozpoznawczym koszul D'Avino jest jedyny w swoim rodzaju kołnierzyk, wyjątkowy ze względu na trzy unikalne, ręcznie wykonane punkty (portastecche, dietropunto vela e ribattitura). Jest to najbardziej wyrafinowany sposób wykończenia kołnierza na świecie. Używamy najlepszych płócien zszywając je szwami około 12 punktów na centymetr, niewidocznych gołym okiem i niewyczuwalnych w dotyku, co pozwala uniknąć powstania na koszuli wystających punktów czy fałd po pierwszym praniu i skurczeniu tkaniny. Tylko w ten sposób można zapewnić niezwykłą wygodę i miękkość kołnierza i mankietów, które nie krępują ruchów szyi i nadgarstków. Wykonanie tych elementów dla jednej koszuli wymaga pełnych 6 godzin pracy.
 
Rękaw

Neapolitańskie wszycie rękawa to niezwykle ważny etap wykonania koszuli, wymagający szczególnej delikatności, umiejętności i dużego doświadczenia krawca.
 
Karczek

Karczek („carré”) jest typowym elementem stylu neapolitańskiego, uszyty jest z drobnymi fałdkami, nadając koszuli charakterystyczny styl i zapewniając wygodę i nieskrępowanie ruchów.

Wykończenie

Ta operacja wykonywana ręcznie, przy użyciu igły i nitki, wymaga 5 godzin pracy. Służy nadaniu właściwego kierunku i wyznaczeniu punktów, gdzie na koszuli znajdą się hafty i ozdobne szwy ręczne wykonane przez mistrzynię hafciarstwa.
 
Szwy

Wszystkie elementy koszuli zszywane ręcznie są szyte po wewnętrznej stronie, co z jednej strony gwarantuje komfort noszenia, zaś z drugiej strony sprawia wrażenie, że koszula jest całkowicie pozbawiona jakichkolwiek szwów, brak wystających punktów ułatwia też prasowanie.
 
„Tradycyjna neapolitańska koszula. Od wieków towarzyszy mężczyźnie i wyraża jego charakter. Jest najwyższym przejawem elegancji, wyrafinowania i nieskrępowania / wolności od wszelkich ograniczeń”.


Copyright by Zaremba 2011, designed by Prokopstudio.pl